Bir Bozlak HikayesiBir Bozlak Hikayesi gösterisi, Serhat Ulaşkan’ın anlatımı, Ali Şahin’in çalıp söylemesi ile hikayenin sahneye taşınmış halidir. Bu hikayenin günümüzde en bilinen isimleri olan Muharrem Ertaş, Hacı Taşan ve Neşet Ertaş gibi ustaların eserlerini, hikayeleri ile bu gösteride bulabilirsiniz.


Neşet Ertaş bir sinema filmine gider, başrollerde Zeki Müren ve Türkan Şoray… Aşık olur Türkan Şoray’a ve filmde Zeki Müren’in söylediği bir eseri daha sonra kendince havalandırır ve türkü onun çaldığı haliyle meşhur olur. Bugün çoğumuz bu türküyü Neşet Ertaş’ın sanırız… Hangi türkü mü?
Cevabı Bir Bozlak Hikayesi’nde...


Düğünde bir odaya sokar kahya çalıp söylemesi için Neşet Ertaş’ı. Ne çalacağını bilemez odada gördüğü manzara karşısında. Çok etkilenir; düğünden sonra eve döndüğünde alır kalemi kağıdı, önce yazar, sonra havalandırır ilk eserini. Hangisi mi?
Cevabı Bir Bozlak Hikayesi’nde…


Muharrem Ertaş evlenmek istediği kızı babasından ister. Kızın ailesi bir şart koşar kızı vermek için; ustadan sanatını aşiretlerinden bir çocuğa öğretmesini ister. Kimdir kendisi de büyük bir usta olacak olan; Muharrem Ertaş’ın çırağı bu oğlan?
Cevabı Bir Bozlak Hikayesi’nde…


Türkülerin, ustaların hikayelerini bulacaksınız gösterimizde. Bir yandan hikayeleri dinlerken, sonrasında da eserleri bu aşiretin genç temsilcilerinden , sazı ve sesiyle genç yaşta türkü severlerin beğenisini kazanmış Ali Şahin’den dinleyeceksiniz. Gösterimizde daha önce almadığınız farklı bir keyifle türküleri yaşayacak, hissedeceksiniz.

ALİ ŞAHİN

SERHAT ULAŞKAN

Ali ŞAHİN
Henüz çok genç. Nebil Özgentürk CNN Türk^te yayınlanan belgeselde kendisinden şöyle bahsediyor; “Sazı da, tavrı da, sesi de yaşının çok üstünde. Abdal müziğinin en genç üyelerinden. Ertaş’ların, Taşanlar’ın izinden yürüyor, Abdallar için ustalığa giden yolda bir umut oluyor. Sesini işitenler, sazını dinleyenler büyüleniyor her defasında” 7 yaşında eline aldığı sazı doğal yetenekleriyle kendi kendine öğrenen ve kısa sürede geliştiren Ali, düğünlerde saz çalmaya çocuk yaşlarında başladı. 13 yaşında TRT’de okuduğu bir bozlakla bir anda dikkatleri üzerine çekti. Sonrasında Gönül Dağı, Beyaz Show gibi bir çok TV programına konuk olarak çağırıldı. Neşet Ertaş’ ı Anma Etkinlikleri çerçevesinde, Kırşehir’de, Ankara’da, İstanbul’da farklı sahnelerde yer aldı. İTÜ Bağlama Günleri’ne yerel sanatçı ünvanı ile davet edildi. Bakü’de yapılan Türki Cumhuriyetler Kültür Festivali’nde Kültür Bakanlığı aracılığıyla ülkemizi temsil etti. Onlarca konser ve televizyon programına çıktı. Hayırsever bir işadamının himayesinde Ankara’da özel bir okulda burslu olarak okumakta ve sanatını her geçen gün geliştirmekte.

Serhat ULAŞKAN
Proje koordinatörü ve hikayelerin anlatıcısı Serhat Ulaşkan ise özel bir şirkette çalışmakta. Hemşerisi Ali Şahin’le daha televizyonlara çıkmamış bir çocuk iken memleketi Keskin’de tanışan ve o günden beri aynı yolda kendisine eşlik etmek isteyen bir müzik ve memleket sevdalısı.